czwartek, 20 kwietnia 2017

Shadow Born (Shadows of Salem #1) autorstwa Jasmine Walt, Rebecca Hamilton


Detektyw Policji z Chicago Brooke Chandler ma sekret i jeśli nie będzie ostrożna może stać się przyczyną jej śmierci.

Brooke ma wiedzę o istnieniu wampirów, których podobnie jak narkotykowych lordów nie brak w Chicago jedynie z tą różnicą, że wampiry są nieskończenie bardziej głodne krwi i groźne. Kiedy partner Brooke będący jednocześnie jej narzeczonym ginie w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach, podczas prowadzenia śledztwa w Salem, pani detektyw podejrzewa, że kryje się za tym coś więcej.

Posiadając niezwykłą zdolność widzenia przeszłości poprzez dotykanie nieożywionych obiektów, Brooke przenosi się do Policji w Salem, mając nadzieję, że ten niezwykły talent pomoże jej w dotarciu do prawdy.

Pomiędzy unikaniem prób zamachów, spotykając przeszkody na każdym kroku, jej własne śledztwo nie przebiega tak jak oczekiwała. Dodając do tego  Maddocka Tremaine - tajemniczego wróża i właściciela klubu dla istot magicznych, z  osobistą urazą wobec niej - to prowadzenie śledztwa staje się coraz trudniejsze i bardziej skomplikowane.

Jeżeli Brooke zamierza poznać prawdę o losie swojego narzeczonego musi poznać świat istot supernaturalnych. Pytanie czy jest gotowa na to czego się dowie?

Główna bohaterka to nie jakaś super pani detektyw. Nie jest wszystkowiedząca i niezwyciężona, ale ma wady i zalety, jak każdy. Szczerze mówiąc – momentami chciało mi się śmiać – policjantka biegnąca za podejrzanym w japonkach? Poza tym, że wątek dotyczący relacji pomiędzy Maddock-iem a Brooke jest dość oryginalny (mam na myśli ich przeszłość, o której główna bohaterka początkowo nie pamięta), niektóre sceny pomiędzy tych dwojgiem są najzwyklej cliche. Na szczęście romans nie jest dominującym wątkiem.
Natomiast sam wątek kryminalny dotyczący zaginięć różnego rodzaju istot magicznych jest dużo lepszy.
Podobało mi się też odkrycie kim naprawdę jest Brooke, i skąd pochodzą jej dość niespotykane zdolności. Uważam pomysł za obiecujący. Z pewnością sięgnę po dalsze części tej serii.


Książkę wydano jedynie w języku angielskim.