piątek, 28 kwietnia 2017

Blade Bound (Chicagoland Vampires #13) autorstwa Chloe Neill

25 kwietnia ukazała się ostatnia, trzynasta część cyklu „Chicagoland Vampires” (w Polsce seria znana pod nazwą „Wampiry z Chicagolandu”) opowiadająca o Merit i Ethanie.

Od nocy brutalnego ataku i następującej po nim nieplanowanej transformacji w wampira, Merit pełniąc funkcję Wartownika Chicagowskiego Domu Cadogan przeżyła wiele przygód u boku swego „Seniora” i ukochanego Ethana Sullivana. Przy wsparciu licznych przyjaciół, bohaterom serii udało się już nie raz uratować Windy City od zagrożeń, które wydawały się nie do pokonania.

W trakcie mozolnych przygotowań do ślubu, Cadogan Dom został zinfiltrowany i w noc przed wielkim dniem Merit zostaje zaatakowana przez nieznanego jej wampira, cierpiącego jak się początkowo wydaje na urojenia. Niestety to tylko początek problemów. Niebawem okazuje się, że na podobne urojenia cierpią zwykli ludzie, a przyczyną tychże okazuje się magia, której pochodzenie jest zagadką.

Merit i Ethan muszą stanąć do walki przeciw nadnaturalnym siłom, których potęga może doprowadzić do zniszczenia Chicago.

Tempo akcji w „Blade Bound” jest dość zróżnicowane. Początkowy opis przygotowań do ślubu, jak i przebiegu wieczoru panieńskiego pomimo, że wprowadza lekki ton i nieco bawi (szczególnie podobał mi się pomysł na czekoladową ucztę), trochę się dłuży czytelnikowi, natomiast później akcja toczy się bardzo szybko, a na końcu wręcz za szybko. Fani, którzy przeczytali poprzednie tomy czekali z zapartym tchem na pewne wydarzenia, które tutaj są opisane jedynie w kilku zdaniach. Dlatego, pomimo że powieść jest wciągająca, satysfakcja z cyklu nie jest pełna. Zastanawiam się, czy taki efekt był zamierzony, skoro autorka zapowiedziała powstanie spin-off-u i jak sugeruje epilog prawdopodobnie spotkamy jeszcze raz bohaterów tej serii jako postacie drugoplanowe.

Á propos spin-off-u…

Na końcu “Blade Bound” mamy okazję przeczytać krótką wizytówkę pierwszego tomu “Heirs of Chicagoland series” noszącego tytuł „Wild Hunger” (oczekiwana data wydania: 2018 r.)

Jako jedyne narodzone wampirze dziecko, niektórzy wierzą, iż Elisa Sullivan to dziecko szczęścia, ale magia która pomogła jej przetrwać w łonie matki pozostawiła ją z mrocznym sekretem, z powierzeniem którego ufa wyłącznie zmiennemu Connorowi Keene, będącego jedynym synem Przywódcy Północnoamerykańskiej Centralnej Watahy – Gabriela Keene. Poza tym ona jest wampirem - córką Mistrza i Wartowniczki Domu Cadogan, a on jest księciem watahy i przyszłym królem zmiennych. Kiedy zabójstwo ambasadora powoduje wznowienie starych sporów i waśni, Elisa i Connor muszą wybrać między miłością a rodziną, między honorem a obowiązkiem, zanim Chicago zniknie na zawsze.